Avtomatizirajmo zaznavanje napak v lesu s skenerji

Skener na vhodu zajema ustrezne podatke o lesu z vseh strani in jih pri polni proizvodni hitrosti posreduje strojem, kot so večlistne žage in čelilniki, ki so nameščeni kasneje v proizvodnji. Zato je nepogrešljiv član popolnoma avtomatiziranih, visokozmogljivih proizvodnih linij.

Direktor podjetja Weinig Luxscan Jean-Philippe Hildebrand

Direktor podjetja Weinig Luxscan Jean-Philippe Hildebrand

Med vsemi fazami obdelave masivnega lesa ponuja razrez največji potencial za optimizacijo in višjo dodano vrednost. Skenerji pri tem ne zagotavljajo le najvišje natančnosti, temveč omogočajo tudi znatne prihranke dragocenega lesa. Les kot naravni shranjevalnik ogljikovega dioksida pa predstavlja tudi pomemben okoljski element.

Pomembna združitev

V Evropi je le peščica podjetij, ki lahko zagotavljajo napredne tehnologije skenerjev za lesno-predelovalno industrijo. LuxScan Technologies s sedežem v Luksemburgu je eno izmed teh podjetij. Ustanovljeno je bilo leta 1998 kot start-up podjetje in ga od leta 2007 vodi Jean-Philippe Hildebrand. Istega leta je podjetje postalo del nemške skupine Weinig, največjega svetovnega proizvajalca strojev in sistemov za obdelavo masivnega lesa.

Močan inženirski razvoj

»Da smo postali član močne skupine Weinig je resnično izboljšalo našo tržno pozicijo na globalni ravni,« pravi Hildebrand. »Nakup je bil zmaga za obe strani: potrebovali smo širši okvir za nadaljnji razvoj, podpora močnega matičnega podjetja pa nam je pomagala prebroditi nihanja na trgu v zadnjih dveh desetletjih. Na drugi strani je Weinig pridobil zmogljivost, ki jo je potreboval.« Dodaja, da danes LuxScan zaposluje 50 članov ekipe, od katerih 20 dela v oddelku za raziskave in razvoj. »Smo inženirsko podjetje, ki nudi kompleksno strokovnost; naši izdelki ne le zbirajo, temveč tudi analizirajo podatke, da zagotavljajo ključne informacije o lastnostih in napakah v lesu za stroje, povezane v nadaljevanju linije, da izberejo optimalen način obdelave določenega kosa lesa in maksimizirajo njegovo vrednost.«

Servise servisira skener Weinig Combiscan
Weinigov serviser kalibrira skener Combiscan Sense

Raznolikost je gonilna sila inovacij

Poudarja, da iskanje dobrih inženirskih kadrov ni lahka naloga. »Inženirske talente iščemo na globalni ravni. V podjetju imamo sodelavce iz 16 držav, zares smo raznolika ekipa, pravi preplet kultur in jezikov. Ta raznolikost nam omogoča povezovanje z našimi strankami, poslovnimi partnerji in sodelavci v vseh podjetjih skupine Weinig, in je tudi gonilna sila naše uspešnosti in inovacij.«

Širok portfelj

Do zdaj je podjetje prodalo več kot 550 skenerjev po vsem svetu. Njihov portfelj vključuje skenerje za vzdolžni razrez, skenerje za prečni razrez ter skenerje za razvrščanje oz. sortiranje po kakovosti. Ti so večinoma namenjeni suhemu lesu (trdemu in mehkemu), v zadnjem času pa vse pogosteje tudi svežemu/mokremu lesu.

Skener Weinig CombiScan Sense
Skener Weinig CombiScan Sense

Od Combi do Easy – serije za različne potrebe

Serija CombiScan Sense:

Postavlja nove standarde v tehnologiji skenerjev, saj nudi višjo zmogljivost in zagotavlja rešitve skozi vse faze procesa: od aplikacij za vzdolžni in prečni razrez do različnih različic, ki se uporabljajo kot skenerji za sortiranje.

Serija EasyScan:

Posebej je zasnovana za zahteve manjših podjetij z enostavnimi rešitvami za prečni in vzdolžni razrez. Zmogljiv skener za zaznavanje napak v lesu je namenjen vgradnji v linijo z enim ali dvema optimirnima čelilnikoma za dolžinski razrez ali za sortiranje elementov po kakovostnih razredih.

Prednosti umetne inteligence

Hildebrand poudarja, da je umetna inteligenca odprla pot novim inovacijam, ki lahko izboljšajo zmogljivost strojev in omogočijo boljšo diferenciacijo velikosti in značilnosti napak. »Imamo celoten portfelj z različnimi zmožnostmi na področju natančnosti in kapacitete strojev - hitreje ko deluje stroj, hitreje morata delovati kamera in računalnik. Zaradi konvencionalne uporabe nevronskih mrež se je zmogljivost strojne opreme povečala, z umetno inteligenco pa se razmerje med ceno in zmogljivostjo še naprej izboljšuje.”

"Z umetno inteligenco se razmerje med ceno in zmogljivostjo še naprej izboljšuje.” - Jean-Philippe Hildebrand, direktor LuxScan Technologies

Uspeh v Braziliji

Med nedavnimi uspehi je kompaktni skener EasyScan Lite, podprt z umetno inteligenco, ki je bil nedavno integriran v proizvodnjo pohištva v več tovarnah v Braziliji. Skener ne zagotavlja le hitrega in natančnega odkrivanja napak, temveč tudi generira najboljšo kombinacijo razreza na podlagi strankinih prilagojenih kriterijev.

Neskobljan les – velik potencial za skenerje

»Čar te tehnologije je v tem, da nam omogoča vstop v trge, za katere prej nismo razmišljali - večina strojev, ki smo jih izdelali do pred dveh let, je delovala na enostavnem, predskobljanem suhem in gladkem materialu. Zdaj lahko vstopimo na trg obdelave neskobljanega lesa, saj najsodobnejša tehnologija omogoča razlikovanje napak tudi pri bolj nejasnih slikah,« pravi Hildebrand.

Skener EasyScan v liniji s skobeljnim strojem
Skener Easyscan v linije z dvem optimirnima čelilnikoma za razrez na dolžino.

Ključni so zanesljivi dobavitelji

Dodaja tudi, da je za zagotavljanje zadovoljstva strank ključno, da imajo dobavitelje, ki dobavljajo skladno s časovnimi roki in pričakovanji o kakovosti. »Naši izdelki niso samostojni stroji, ampak so vključeni v večje, kompleksne in drage proizvodne linije, zato bi zamude pri dobavi imele resne finančne posledice. V tem pogledu je bila pandemija velik izziv, čeprav se je uspešnost dobaviteljev izboljšala, še vedno nismo dosegli ravni pred pandemijo.«"

"Skenerji ne izboljšujejo le učinkovitosti obdelovalcev lesa, temveč tudi pomembno prispevajo k večji trajnosti in okoljskim referencam. Vsak kubični meter prihranjenega lesa prepreči sprostitev ene tone CO2 v ozračje." - Jean-Philippe Hildebrand, direktor LuxScan Technologies

Prihranek emisij – za 800 majhnih avtov

»Povprečno gozdovi shranijo med 6 in 10 ton CO2 na hektar na leto. Če vzamemo povprečje 8 ton CO2 na hektar na leto, to pomeni, da 1.600 ton CO2 ustreza približno 200 hektarjem gozda. Da bi to postavili v perspektivo - glede na to, da majhen avto proizvede približno 2 toni CO2 na leto, je učinek enega naših skenerjev, ki prihrani 1.600 kubičnih metrov lesa na leto, enakovreden odstranitvi letnih emisij CO2 800 majhnih avtomobilov.«

Konkurenca pospešuje avtomatizacijo

Glede na hitro vidne koristi, ki jih lahko prinesejo skenerji LuxScan, se zdi potencial za rast podjetja zelo obetaven. »Zdaj smo prisotni na vseh trgih. Obstaja veliko priložnosti v Severni in Južni Ameriki ter v Evropi. Tudi Azija zdaj vlaga v avtomatizacijo zaradi konkurenčnih pritiskov.« Te priložnosti bodo izkoristili z razvojem novih izdelkov za različne namene skenerjev in vključevanje skenerjev v investicijske načrte v panogi.

Preizkusite tehnologijo Weinig LuxScan

Še niste povsem prepričani, da bi vključitev skenerja v proizvodnjo pomenila znaten napredek? Testirajte jih! Razrez ali sortiranje – pri obeh je skener za avtomatsko prepoznavanje napak v lesu pomočnik, ki ustvarja dodano vrednost in povečuje kakovost. Kako točno? Naši prodajno-tehnični svetovalci, ki imajo izkušnje z vpeljavo skenerjev v proizvodne linije tako doma kot v tujini, vam bodo na voljo za pomoč in strokovni nasvet. Rezervirajte svoj termin.

Kategorija: Novosti Predstavitve produktov

Povezane novice

Želite preizkusiti stroje v našem salonu?