Ključni koraki za trajnostni razvoj v lesni industriji
Z uvedbo digitalizacije in naprednih tehnologij lesna panoga omogoča veliko priložnosti za znižanje ogljičnega odtisa in boljši izkoristek lesa
Se sprašujete, kako zmanjšati odpadke, prihraniti energijo in izboljšati produktivnost v lesni industriji? Trajnost postaja ključna prednost, s katero lahko podjetja dosežejo višjo učinkovitost in nižje stroške. Les, kot naravno obnovljiv vir, ponuja veliko priložnosti za trajnost, vendar pa je za doseganje pravih rezultatov ključna uporaba ustreznih tehnologij.
Več lesa v gradnji
V Sloveniji letno predelamo okoli 2,5 milijona kubičnih metrov industrijskega lesa, naravni viri pa omogočajo, da bi to količino pomnožili s tri. Povečana uporaba lesa v gradnji in proizvodnji neposredno prispeva k zmanjšanju emisij CO₂, saj je les edini gradbeni material, ki deluje kot ponor ogljika – vsak kubični meter predelanega lesa lahko zmanjša emisije za približno dve toni. Evropska gozdna strategija do leta 2030 postavlja gozdno-lesni sektor v ospredje trajnostnega razvoja, kar pomeni, da je trajnostna raba lesa ključna tudi za podjetja v Sloveniji in širši regiji.
Da bi podjetja v lesni industriji izkoristila te trende, se morajo osredotočiti na optimizacijo svojih procesov, zmanjšanje odpadkov in energetsko učinkovitost.
Kateri so ključni koraki za trajnostno poslovanje v lesni industriji?
1. Optimizacija uporabe surovin in zmanjšanje odpadkov
Optimizacija surovin in zmanjšanje odpadkov sta osrednja vidika trajnostne predelave lesa. Napredne tehnologije, kot so avtomatizirani sistemi za zaznavanje napak in optimizacijo razreza, omogočajo podjetjem, da povečajo izkoristek materiala in zmanjšajo odpadke. Z optimizacijo razreza se lahko vsak centimeter lesa bolje izkoristi, kar zmanjšuje količino zavrženega materiala in hkrati povečuje produktivnost.
Nasvet: Uporaba pametnih skenerjev, ki zaznajo napake, kot so razpoke, grče in druge nepravilnosti v lesu, je učinkovit način, kako zmanjšati odpadke in povečati učinkovitost proizvodnje. Skener za zaznavanje napak Weinig EasyScan tako omogoča samodejno prepoznavanje lesnih napak z uporabo umetne inteligence, kar podjetjem omogoča boljše odločanje glede optimalnih točk reza. Vendar to ni edina možnost – podjetja lahko vlagajo tudi v druge napredne tehnologije, ki omogočajo spremljanje in prilagajanje rezanja v realnem času, kar vodi v večji izkoristek surovin in manj odpadkov.
2. Reciklaža in ponovna uporaba ostankov
Ostanki lesa, ki nastanejo pri proizvodnji, so pomemben vir za reciklažo. Namesto kot odpadek lahko ponovno zaživijo kot lesni peleti ali izolacijski materiali. To ne le zmanjšuje količino odpadkov, ampak ustvarja nove priložnosti za prihodke, hkrati pa izboljšuje ekološko sliko podjetja. Povečanje reciklaže lesa prispeva k zmanjšanju emisij in izboljša trajnostni odtis celotne industrije. Reciklaža in ponovna uporaba sta ključna elementa krožnega gospodarstva, kar postaja vedno bolj pomemben poslovni model v evropskem lesnem sektorju.
Nasvet: Včasih pa pri proizvodnji nastanejo »odpadki«, ki so v resnici dobre dolžine lesa brez napak – te lahko z Weinig stroji za dolžinsko spajanje lesa spojimo v daljšo letev brez napak in jo uporabimo v proizvodnji masivnih lesenih plošč, okenskih lepljencev ipd.
3. Digitalizacija za boljše upravljanje virov – Industrija 4.0
Industrija 4.0 prinaša revolucijo v upravljanju lesnih procesov z uporabo pametnih strojev in digitalnih orodij. Digitalizacija omogoča natančno spremljanje proizvodnih procesov, porabe energije in učinkovitosti strojev. Weinig App Suite je napredna rešitev v oblaku, ki omogoča spremljanje strojev v realnem času, dostop do podatkov o naročilih, servisih in izpadih, ter analizo kritičnih podatkov senzorjev. Z App Suite so podjetja popolnoma povezana z Weinigovimi digitalnimi storitvami, kar omogoča boljše upravljanje virov in hitrejše sprejemanje odločitev. Aplikacija je dostopna na različnih platformah (Android, iOS in spletne aplikacije), kar omogoča enostaven dostop kadarkoli in kjerkoli.
V Sloveniji je po podatkih raziskave do leta 2018 že več kot 57 % podjetij v lesni industriji uvedlo vsaj osnovne elemente digitalizacije. S tem lahko bistveno izboljšajo produktivnost, zmanjšajo čase izpadov in optimizirajo upravljanje virov, kar posledično vodi v bolj trajnostno poslovanje.
4. Zmanjšanje porabe energije - energetska optimizacija
Energetska učinkovitost je ključni dejavnik pri doseganju trajnosti v lesni industriji. Uvedba energetsko učinkovitih rešitev in optimizacija porabe energije sta nujni za zmanjšanje stroškov in okoljskega vpliva podjetij.
Pri tem je učinkovita rešitev sistem DESA, ki omogoča optimizacijo odsesovalnih sistemov. DESA sistem v povprečju zmanjša porabo električne energije za odsesovanje več kot 50 %, kar prinaša znatne prihranke in hkrati zmanjšuje emisije CO₂ prav tako za 50 %. Z uporabo DESA sistema podjetja ne le zmanjšajo operativne stroške, ampak tudi hitro povrnejo investicijo v obdobju od 6 do 36 mesecev.
Primer dobre prakse: podjetje Inles d.d. iz Ribnice, Slovenija, kjer so prihranili tudi do 75% energije za odsesovanje. Več podrobnosti o tem kakšna so bila njihova pričakovanja in kako je potekalo sodelovanje najdete na povezavi.
Svoje potencialne prihranke si lahko izračunate na spodnjem gumbu:
5. Promocija trajnostnih praks
Trajnostno poslovanje ni le notranja poslovna usmeritev, temveč tudi konkurenčna prednost na trgu. S pridobitvijo certifikatov za trajnost in vključevanjem v pobude, kot je zeleno javno naročanje, lahko podjetja povečajo svojo prepoznavnost in zaupanje kupcev. Vlaganje v trajnostne prakse ne prinaša le boljših poslovnih rezultatov, ampak tudi odpira vrata novim poslovnim priložnostim.
Več o takšnih praksah si lahko preberete na straneh, ki promovirajo trajnostni razvoj gospodarstva, npr. Zelena slovenija - blagovna znamka, ki se ukvarja s pripravo trajnostnih poročil, delavnic ter izobraževanj na to temo.
Naredite naslednji korak
Pri Intercetu vam pomagamo optimizirati procese, zmanjšati odpadke pri razrezu in predelavi lesa in povečati energetsko učinkovitost proizvodnje. S trajnostnimi praksami, kot so optimizacija porabe energije, digitalizacija procesov in reciklaža lesa, lahko dosežete:
- Nižje stroške in višje prihranke.
- Večjo produktivnost in konkurenčnost.
- Boljši trajnostni odtis in ugled.
Stopite v stik z nami in stopite v korak z modernimi praksami. Rezervirajte si termin na spodnji povezavi:
Kategorija: Novosti